Elementy wsparcia
Aktualizacja: 30.10.2017
Merytoryczne wsparcie dla COIE stanowią Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP (WPHI) współpracujące z COIE przy obsłudze przedsiębiorców. W przypadku zainteresowania firmy konkretnym rynkiem zagranicznym, możemy pozyskać bardziej szczegółowe dane dotyczące rynku docelowego. Przedsiębiorcy mogą kierować zapytania bezpośrednio do WPHI bądź za pośrednictwem COIE.
Podstawową, a zarazem najbardziej popularną wśród firm usługą oferowaną przez COIE, jest udostępnianie danych kontaktowych potencjalnych partnerów biznesowych. Zatem w momencie otrzymania zapytania od producenta bądź usługodawcy, korzystając z dostępnej bazy danych, pobieramy kontakty do firm na wskazanym rynku zagranicznym, a następnie kompletną listę przekazujemy naszym Przedsiębiorcom. W zależności od branży, lista ta zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu kontaktów. Najprostszą metodą nawiązania wstępnych rozmów handlowych jest wysyłka zaproszenia do współpracy wraz z ofertą firmy. Czynność ta leży już w gestii Przedsiębiorcy. Rola COIE ogranicza się tu do przekazania listy kontaktów.
Ponadto, WPHI regularnie przesyłają do COIE zapytania od importerów poszukujących konkretnych produktów bądź usług w Polsce. Aby dokonać jak najbardziej skutecznego matchmakingu, w Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Warszawie, powstała baza klientów COIE, która zawiera kontakty do wszystkich firm, które wyraziły zainteresowanie usługami oferowanymi przez COIE czy to poprzez obecność na jednej z naszych konferencji czy też kierując do nas zapytanie. Baza ta jest regularnie uzupełniana o nowe firmy pragnące korzystać z możliwości oferowanym Przedsiębiorcom dzięki Projektowi 6.2.1
Dodatkowym atutem Projektu z punktu widzenia Przedsiębiorstw, jest możliwość uzyskania „szytej na miarę” analizy danej branży na wskazanym rynku zagranicznym. Aby tak się stało, potrzeba minimum czterech firm z tej samej branży, jednakże nie mających ze sobą żadnych powiązań finansowo-prawnych. Wówczas firmy te składają wniosek-zamówienia na konkretną analizę, który następnie przekazywany jest do zaopiniowania do Ministerstwa Gospodarki. W przypadku akceptacji, zamawiana jest bezpłatna analiza, która w innych warunkach jest często nieosiągalna dla firm ze względu na wysoką cenę.
Ponadto, Przedsiębiorcy na bieżąco otrzymują z COIE informacje o targach branżowych odbywających się na całym świecie, w których udział biorą również Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji. Na każdym z takich wydarzeń, Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania ze stoiska narodowego wykupionego przez Ambasadę na warunkach nieodpłatnych. W przypadku braku możliwości osobistego udziału w danej imprezie targowej, można przesłać do konkretnej Ambasady materiały reklamowe, które również zostaną zaprezentowane na targach.
COIE dysponuje również broszurami dla Eksporterów, które są kompendium wiedzy o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych oraz ogólnymi broszurami informacyjnymi.
Wszystkie te materiały, tak samo jak usługi informacyjne, dostępne są dla Przedsiębiorców całkowicie bezpłatnie.