przejdź do zawartości

up

Forum Gospodarcze w Chinach

W ramach realizacji Projektu pn. „Mazowsze – promocja gospodarcza serca Polski” w dniach 13-21 września 2015 r. zorganizowany został udział mazowieckich przedsiębiorców w Forum Gospodarczym w Chinach, w prowincjach Shandong oraz Hebei. Beneficjentem środków Projektu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a Wykonawcą Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.

Na czele delegacji województwa mazowieckiego stał Marszałek Województwa Mazowieckiego – Pan Adam Struzik oraz Wicemarszałek – Pan Leszek Ruszczyk. Delegacji oficjalnej towarzyszyli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W Forum Gospodarczym w Chinach wzięło udział 21 mazowieckich przedsiębiorstw:

 • Bakoma Bis Sp.z o.o.
 • Bogutti Sp. z o.o.
 • Brand Distribution Ltd Sp. z o.o.
 • “BUKAT” Hurtownia Warzyw i Owoców Grzegorz Bukato
 • Chaber S.A.
 • East Mushrooms Sp. z o.o.
 • P.P.H. Ewa-Bis Sp. z o.o.
 • Gospodarstwo Sadownicze MB Monika Bankiewicz
 • Grupa BGK Sp. z o.o.
 • Gospodarstwo Produkcyjno- Handlowo- Usługowe “Kowalski” Krzysztof Kowalski
 • Zakłady Spożywcze MALWA Lech Bartold
 • MAX AG
 • Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców "Nasz Sad" w Wólce Turowskiej
 • No. 1 Beata Lidia Martynowska
 • Grupa Owoce Natury Sp. z o.o.
 • SNAILCORNER Jerzy Iwański
 • SORTER Sp. J.
 • SORTER GROUP Sp. z o. o.
 • Sweet Brands Sp. z o.o.
 • Zakład Usługowo-Produkcyjny WESART Artur Zarzycki
 • Zakład Mięsny Lenarcik Sławomir Lenarcik

Forum Gospodarcze w Chinach skierowane było do mazowieckich przedsiębiorców z branży chemicznej oraz rolno-spożywczej. Celem Forum było stworzenie możliwości do zawarcia nowych kontaktów z przedsiębiorstwami chińskimi, a także do poznania rynku chińskiego. W ramach wydarzenia, w obu regionach: Shandong oraz Hebei, odbyły się bezpośrednie rozmowy B2B z firmami chińskimi, wizyty studyjne oraz Wieczory Polskie. Podczas wydarzenia zorganizowane zostało również seminarium dotyczące specyfiki rynku chińskiego.

Kilkuletnie robocze spotkania z przedstawicielami władz prowincji Shandong, a także wcześniejsze wizyty delegacji na Mazowszu dot. nawiązania współpracy pomiędzy regionami, przyczyniły się do wyboru Jinan jako kierunku Forum Gospodarczego. Już w zeszłym roku, podczas spotkania, które odbyło się dnia 1 lipca 2014 r., głównym tematem było określenie możliwych obszarów współpracy pomiędzy województwem mazowieckim a Prowincją Shandong oraz doprecyzowanie zapisów porozumienia o współpracy bilateralnej między obydwoma regionami.

Wybór kolejnego kierunku, jakim była prowincja Hebei, podyktowany był faktem, iż na jej terenie znajdują się m.in. różnorodne zakłady przemysłowe. Jednocześnie jednym z atrybutów jest jej okołostołeczny charakter, a w przyszłości władze Chin planują przenieść do tego regionu dużą część produkcji przemysłowej.

Podczas Forum Gospodarczego w Chinach województwo mazowieckie sformalizowało partnerstwo z prowincją Shandong z Chińskiej Republiki Ludowej. Dokument – w stolicy prowincji Shandong, Jinanie – podpisali Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik i Gubernator Shandong Pan Guo Shuqing. Przyszła współpraca obejmie sferę naukowo-badawczą, kulturalną, gospodarczą, edukacyjną. Szczególne znaczenie nadano kooperacji w zakresie energetyki odnawialnej.

Interesujące i owocne rozmowy przeprowadzono również w prowincji Hebei. Gubernator Pan Zhang Qingwei zaproponował województwu mazowieckiemu sformalizowanie w możliwie bliskiej przyszłości wzajemnych kontaktów.

Program wydarzenia ułożony został w taki sposób, aby w każdym z regionów mazowieccy przedsiębiorcy mieli możliwość nie tylko do nawiązania kontaktów ze stroną chińską, lecz także do zapoznania się ze specyfiką dużych zakładów przemysłowych, instytutów badawczych oraz z lokalnymi przedsiębiorstwami powiązanymi z importem i eksportem towarów i usług z dwóch branż: chemicznej i rolno-spożywczej. Istotnym elementem programu była też prezentacja kultury oraz zwyczajów gospodarzy obydwu regionów. Poszczególne części programu omówione zostały w dalszej części tego dokumentu.

Aktualności

Mazovia Circular Congress

2018.09.19

Circular Economy to szansa na biznes przyszłości... Zbiórka 95% zużytych telefonów komórkowych przyniosłaby oszczędności rzędu 1 mld €, dlatego ... Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Agencją Rozwoju Mazowsza, Płockim Parkiem Przemysłowo - Technologicznym oraz partnerami zapraszają do udziału w absolutnie niezwykłym wydarzeniu. Mazovia Circular Congress to pilotażowe, międzynarodowe spotkanie z udziałem czołowych ekspertów i praktyków.

więcej »

V Kongres Bezpieczeństwa Żywności

2018.09.17

Szanowni Państwo, w imieniu organizatora zapraszamy na piątą edycję Kongresu Bezpieczeństwa Żywności, zaplanowaną w tym roku na 6 listopada. Tradycyjnie już Kongres organizowany jest przez biuro CEE International Food Standard – IFS przy pomocy i współpracy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i CSCMP Poland. Program Kongresu odzwierciedla potrzebę integralnego podejścia do bezpieczeństwa żywności, czyli wskazujące na ścisłe, nierozerwalne powiązanie wszystkich etapów i uwarunkowań łańcuchów technologicznych, logistycznych i funkcjonalnych. Zgranie tych elementów, właściwy nadzór nad żywnością oraz dochowanie wierności tradycjom i kulturze produktów żywnościowych kreuje jej jakość. Aby sprostać różnorodnym wyzwaniom, jakie stoją przed nami, jednostronne podejście skoncentrowane na klasycznych badaniach nie jest już wystarczające. Wymagane jest podejście multidyscyplinarne, łączące kwestie ekonomiczne, społeczne i prawne, a także dyscypliny nauk technicznych, środowiskowych i przyrodniczych. Kogo spotkają Państwo na Kongresie? Przedstawicieli producentów surowców dla przemysłu przetwórczego, przetwórców, banki, handlowców (firmy handlowe, eksporterzy, sieci handlowe, dystrybutorzy), dyrektorów eksportu, dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo finansowe prowadzonego biznesu, firmy logistyczne, przedstawicieli służb nadzoru rynku, jednostki certyfikujące, konsultantów, firmy ubezpieczeniowe, przedstawicieli nauki. https://foodfakty.pl/v-kongres-bezpieczenstwa-zywnosci-znamy-szczegoly

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right