przejdź do zawartości

up

Forum Polskiej Gospodarki i Turystyki

W ramach realizacji Projektu pn. „Mazowsze – promocja gospodarcza serca Polski” w dniach 2-4 czerwca 2014 r., w Brukseli, zorganizowany został udział mazowieckich przedsiębiorców w Forum Polskiej Gospodarki i Turystyki, które odbywało się w Brukseli w dniu 3 czerwca 2014 roku. Beneficjentem środków Projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, a Wykonawcą Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.

Forum zorganizowane zostało przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli i Polski Ośrodek Informacji Turystycznej. Ambasada RP, WPHiI w Brukseli i POT pokrywały koszty: wynajęcia powierzchni konferencyjnej, organizacji stoisk wystawienniczych, promocji wydarzenia i koordynacji informacji na stronach internetowych WPHI oraz Facebook oraz zapewnienia uczestnictwa gości belgijskich.

W związku z 25 rocznicą przemian gospodarczych w Polsce Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli postanowiła zorganizować: FORUM POLSKIEJ GOSPODARKI I TURYSTYKI. Wydarzenie to miało na celu promocję atrakcyjności polskiej gospodarki oraz polskich osiągnięć z poszczególnych branż:

 • meble,
 • kosmetyki,
 • tekstylia,
 • porcelana,
 • B&R dla urządzeń medycznych,
 • rekreacja i spa.

Branże te zostały wyselekcjonowane na podstawie rozmów z przedstawicielami biznesu belgijskiego, dokonanego przez WPHiI w Brukseli rozeznania możliwości zaistnienia polskich produktów na belgijskim rynku oraz w oparciu o polskie priorytety zakwalifikowane do programu Marka Polskiej Gospodarki - Polska Power!

Rekrutacja na to wydarzenie przeprowadzana została za pomocą ankiety, a zakwalifikowanych zostało kilka przedsiębiorstw z najwyższą punktacją oraz spełniających kryteria przyznania pomocy de minimis. Przedsiębiorstwa te otrzymały dofinansowanie w zakresie przewidzianym przez Projekt, tj. w postaci pokrycia kosztów przelotu w obie strony oraz zakwaterowania na miejscu jednego przedstawiciela przedsiębiorstwa. Pomyślnie, cały proces rekrutacji przeszło 6 przedsiębiorstw:

 • JKJ Drewcer – branża meblarska,
 • Firma Siwińscy s.c. – branża meblarska,
 • Wiklina Leszno – branża meblarska,
 • Wamaz – Maciej Zieliński – branża meblarska,
 • Neuro Device Group Sp z o.o. – branża IT/ICT,
 • Bandi Cosmetics Sp z o.o. – branża kosmetyczna.

Na Forum obecnych było 18 polskich firm prezentujących swoją ofertę, z czego aż 6 było firmami mazowieckimi, zrekrutowanymi przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. Oprócz tego na Forum obecne była Izba Gospodarcza Śląsk i Śląski Klaster Drzewny.

Wystawiające się firmy miały możliwość skorzystania z powierzchni wystawowej w siedzibie FEB VBO. Jest to jedyna organizacja szczebla federalnego, zrzeszająca przedsiębiorców z wszystkich trzech regionów Belgii. Z uwagi na fakt, że członkami FEB są federacje sektorowe, zrzesza ona przedsiębiorców z wszystkich sektorów gospodarki (ok. 50 000). Oznacza to, że ok. 80% wszystkich miejsc pracy w sektorze prywatnym jest reprezentowanych przez FEB. Każda z firm miała możliwość prezentacji swojej oferty oraz materiałów promocyjnych na przydzielonym jej stoisku. Wśród odwiedzających Forum rozdane zostały również informatory dot. walorów turystycznych i specjałów kuchni mazowieckiej. Pozostałe materiały promocyjne firm oraz projektu przekazane zostały Wydziałowi Promocji Handlu i Inwestycji w celu dalszej promocji województwa mazowieckiego podczas organizowanych wydarzeń i spotkań.

Podczas Forum odbywały się również spotkania B2B między firmami polskimi, a belgijskimi. W sumie, wszystkie mazowieckie firmy odbyły 34 spotkania.

Wieczorem delegacja polska została zaproszona przez Pana Artura Harazima Ambasadora RP w Belgii oraz Pana Krzysztofa Turowskiego Kierownika WPHI na przyjęcie w Ambasadzie RP.

Aktualności

Polska na podium w inwestycjach

2020.12.04

Z danych fDi Markets, zespołu analitycznego z grupy Financial Times, wynika, że w pierwszych trzech kwartałach zagraniczni inwestorzy ogłosili w Polsce 306 projektów greenfield.

więcej »

V edycja Forum Liderów PPP

2020.11.27

Szanowni Państwo, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. objęła swoim patronatem piątą edycję Forum Liderów PPP.

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right