przejdź do zawartości

up

Misja Gospodarcza polskich przedsiębiorców na Kubę w dniach od 9 do 12 czerwca 2019 r.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że Krajowa Izba Gospodarcza, że we współpracy z Izbą Handlową Kuby,  Ambasadą RP w Hawanie oraz Ambasadą Kuby w Warszawie,  organizuje Misję Gospodarczą polskich przedsiębiorców na Kubę w dniach od 9 do 12 czerwca 2019 r.  

W  programie pobytu przewidziane są:  seminarium biznesowe nt możliwości współpracy i prowadzenia działalności handlowej na Kubie, rozmowy indywidualne, spotkania z administracją gospodarczą. Czynimy starania by misji przewodniczył przedstawiciel kierownictwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Kubańska gospodarka opiera się na centralnym planowaniu i państwowej własności środków produkcji. Za sektory priorytetowe w kontekście przyciągnięcia kapitału zagranicznego uznano branże, w których Kuba planuje zwiększyć eksport lub produkcję na rynek krajowy  (biotechnologia, budownictwo, turystyka, transport, przemysł wydobywczy, rolno-spożywczy i energetyka). Wśród zachęt oferowanych inwestorom znajdują się ulgi podatkowe dla spółek joint-venture, gwarancja ochrony majątku firmy, swoboda transferu zysków i dywidend za granicę oraz handlu z partnerami zagranicznymi.

Na Kubie obecnie dopuszczone są trzy formy działalności zagranicznych podmiotów: firmy z kapitałem mieszanym, gdzie 50% udziałów należy do inwestora i 50% do odpowiedniej państwowej firmy kubańskiej, firmy kontraktowe, gdzie partnerzy zachowują swój dotychczasowy status prawny i firmy ze 100% udziałem kapitału zagranicznego. Poza tym, możliwa jest współpraca w oparciu o kooperację produkcyjną i kontrakty na administrowanie, stosowane głównie w hotelarstwie, przy zachowaniu własności nieruchomości przez stronę kubańską.

Kuba jest uzależniona od importu podstawowych dóbr konsumpcyjnych i produkcyjnych. Ponad 80% konsumowanej przez kraj żywności jest sprowadzane z zagranicy kosztem ponad 2,0 mld USD rocznie. Do ważnych składników kubańskiego importu zaliczyć należy paliwa, produkty przetworzone, urządzenia i maszyny transportowe, chemikalia i surowce. 

W 2016 r. w Brukseli została podpisana Umowa o Dialogu Politycznym i Współpracy. UE eksportuje na Kubę głównie maszyny, wyroby przemysłu przetwórczego, urządzenia transportowe, produkty chemiczne i produkty pochodzenia zwierzęcego (zwierzęta żywe, produkty spożywcze).

W zakresie współpracy gospodarczej i wymiany handlowej z Polską strona kubańska zainteresowana jest dostawami i inwestycjami m.in. w następujących sektorach:

  • urządzeń medycznych, duże zapotrzebowanie na wyposażenie i sprzęt szpitalny;
  • import nawozów sztucznych (mocznika), zboża, maszyny; agrolotnictwo;
  • sektor farmaceutyczny i kosmetyczny;
  • części zamienne dla Fiatów 125p i 126 p; .
  • zasoby i instalacje wodne;  budownictwo.

Priorytetowymi branżami są:

  • import artykułów spożywczych, maszyn i urządzeń przetwórczych żywności;
  • środki transportu: małe samochody osobowe, średnie statki handlowe, autobusy,
  • budowa małych i średnich elektrowni gazowych,  wyposażenie dla elektrowni wiatrowych i słonecznych, zielone technologie;
  • wyposażenia dla hoteli, restauracji, turystyka, możliwość inwestycji w budowie obiektów hotelowych;

W zakresie obsługi logistycznej zapewniamy Państwu: rezerwację i wykup biletów lotniczych samolotem rejsowym  na trasie: Warszawa - Hawana  - Warszawa, transport lokalny,  udział w spotkaniach oficjalnych, plenarnych oraz biznesowych z udziałem tłumaczy, wizę, ubezpieczenie, wydanie informatora o polskich uczestnikach misji oraz inne materiały informacyjne służące celom promocyjnym, przygotowanie materiałów nt warunków prowadzenia działalności gospodarczej na rynku  oraz pomoc merytoryczną na miejscu, program turystyczny, zakwaterowanie. (Koszt misji zalicza się do kosztu uzyskania przychodów).

Koszt udziału w misji jednego delegata: 11.860,- PLN netto. Koszt udziału może ulec zmianie stosownie do ceny biletu lotniczego. 

Jesli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w misji prosimy o kontakt:

Maria Nowakowska,  tel: 22/6309783, e-mail: mnowakowska@kig.pl,

Monika Sasiak, tel: 22 6309723, e-mail: msasiak@kig.pl

 

Aktualności

Przetarg na atrakcyjne działki

2020.07.22

Gmina Wiskitki posiada doskonałą lokalizację, którą określają dwie trasy - Autostrada A2 oraz Droga Krajowa nr 50, a w nieodległej przyszłości Rząd Polski zapowiada zbudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

więcej »

EKSPORT MASZYN I URZĄDZEŃ DO USA

2020.07.06

Szanowni Państwo, W 2019 eksport maszyn i urządzeń do USA stanowił jedną z głównych grup towarów eksportowanych z Polski za ocean. Teraz, w obliczu widocznego w USA trendu zwiększania dywersyfikacji źródeł dostaw gotowych towarów i komponentów z zagranicy, pojawiają się nowe możliwości eksportowe dla polskich producentów.

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right