przejdź do zawartości

up

Misja do Bułgarii 16-19 maja 2017 r.

Szanowni Państwo,

 Krajowa Izba Gospodarcza organizuje wielobranżową misję gospodarczą do Bułgarii w terminie 16-19 maja 2017 roku dla przedstawicieli polskich firm, zainteresowanych podjęciem współpracy i inwestycjami na rynku bułgarskim.

Misję organizujemy przy ścisłej współpracy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii, Wydziału Ekonomicznego Ambasady Bułgarii w Warszawie, konsula honorowego Bułgarii w Białymstoku, a także przy wsparciu i pomocy partnerów bułgarskich na miejscu, w tym głównie Bułgarskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W ramach misji planujemy forum i spotkania biznesowe w Sofii jak również wizyty studyjne adekwatne do profili firm – uczestników Misji. Wstępny program Misji w załączeniu.

 Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii wśród potencjalnych dziedzin współpracy wymienia przede wszystkim

- pojazdy, autobusy, trolejbusy, tramwaje i pociągi oraz statki powietrzne, jednostki pływające (Wiele miast bułgarskich zamierza wymienić tabor komunikacji miejskiej, spodziewane są także inne postępowania przetargowe m.in. na tabor kolejowy dla Bułgarskich Linii Kolejowych)

- zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego (rosnąca tendencja konsumpcji mięsa, jak również fakt, iż jest ona nadal poniżej średniej europejskiej pozwalają przewidywać, że rynek będzie się powiększał. Wg WPHI deficyt mięsa wieprzowego wynosi rocznie ok. 100 tys. ton, wołowego ok. 10 tys. ton, a drobiowego ok. 50 tys. ton)

- przetwory mleczne, w tym masło (Produkcja mleka i co za tym idzie przetwórstwa jest na bardzo niskim poziomie. Rodzime produkty - oprócz tradycyjnych jak np. słony ser biały czy bułgarski jogurt – są o niskiej wartości, opakowania pozostawiają wiele do życzenia. Mimo, iż Polska jest jednym z głównych dostawców produktów mlecznych to istnieje potencjał stopniowego zwiększania eksportu na ten rynek, szczególnie serów żółtych i serków do smarowania, a także masła).

- gotowe artykuły spożywcze (Artykuły spożywcze z importu są w Bułgarii relatywnie drogie, a konsument bułgarski poszukuje produktów o dobrej jakości, ale i przystępnej cenie. Polskie produkty cieszą się popularnością i popyt na nie ma szanse wzrostu).

- sprzęt RTV i AGD (Poza urządzeniami marek zagranicznych popularne są także polskie marki: AMICA, WRONKI, POLAR, ZELMER itp. W miarę poprawy sytuacji ekonomicznej po okresie wstrzemięźliwości zakupowej w odniesieniu do droższego wyposażenia można prognozować wzrost popytu w tym segmencie).

- maszyny rolnicze (W związku z objęciem Bułgarii Wspólną Polityką Rolną, a co za tym idzie unijnymi dopłatami i PROW obserwowany jest wzrost potrzeb inwestycyjnych i polepszenie się możliwości ich finansowania)

- produkty przemysłu chemicznego i pokrewnych (Od kilku lat odnotowywany jest znaczny wzrost wydatków ludności na leki. Kosmetyki i chemia gospodarcza to także segment, w którym polskie produkty ze względu na dobrą jakość i relatywnie niską cenę łatwo znajdują nabywców).

- meble (należy oczekiwać, że popyt na meble będzie się stopniowo zwiększał w miarę poprawy sytuacji gospodarstw domowych tak pod względem finansowym, jak i bezpieczeństwa związanego z większą pewnością posiadania pracy).

- maszyny i urządzenia dla przemysłu, specjalistyczne kable i przewody elektryczne, tworzywa sztuczne, w tym głównie włókna syntetyczne oraz opony,

 

Szacowany koszt misji to 4600 PLN +VAT na osobę.

Powyższa cena obejmuje koszty przelotów w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa-Sofia-Warszawa; koszty trzech noclegów w Sofii, a także ubezpieczenia oraz transferów lotniskowych. Ponadto w cenie są ujęte koszty organizacji forum i spotkań biznesowych, organizacji spotkania w siedzibie WPHI oraz spotkania podsumowującego, koszty tłumacza podczas forum, a także tłumaczenia i druku folderu zawierającego informacje o profilu i ofercie członków Misji.

W trakcie uzgodnień ewentualne spotkanie w Sofia Investment Agency i dedykowane wizyty studyjne.

Koszty udziału w misji stanowią koszty uzyskania przychodów.

 Zgłoszenie udziału w Misji  w terminie do dnia 25 kwietnia 2017 r. :     REJESTRACJA ONLINE

Zgłoszenia możliwe także poprzez przesłanie zwrotne wypełnionego załączonego formularza udziału.

 Ponadto mailem na adres: aderbin@kig.pl proszę o przesłanie:

- logo firmy  w formacie .jpg,

- zdjęcie uczestnika Misji

- dane do ubezpieczenia (nr paszportu +kopia paszportu –strona ze zdjęciem; nr PESEL, data i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania).

Kontakt:

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA – Biuro Współpracy z Zagranicą

Anna Derbin (tel. 22/ 630 96 43, tel. kom. 506 241 636, fax. 22/ 630 99 15, email: aderbin@kig.pl)

Bartłomiej Nersewicz tel. 22/6309686 e-mail: bnersewicz@kig.pl

Aktualności

EKSPORT MASZYN I URZĄDZEŃ DO USA

2020.07.06

Szanowni Państwo, W 2019 eksport maszyn i urządzeń do USA stanowił jedną z głównych grup towarów eksportowanych z Polski za ocean. Teraz, w obliczu widocznego w USA trendu zwiększania dywersyfikacji źródeł dostaw gotowych towarów i komponentów z zagranicy, pojawiają się nowe możliwości eksportowe dla polskich producentów.

więcej »

Nawet prawie 430 tys. zł z unijnych środków na pomoc w koronakryzysie

2020.06.24

Aż 2,5 mld złotych przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ogłoszonym właśnie naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”. Ma być on wsparciem na utrzymanie działalności dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right