przejdź do zawartości

up

Misja gospodarcza do Kazachstanu 4-7 listopada 2014r.

W dniach 4-7 listopada 2014 w ramach realizacji projektu "Mazowsze - promocja gospodarcza serca Polski" zorganizowana została misja gospodarcza przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego do Ałmaty (Republika Kazachstanu). Misja miała na celu promocję Mazowsza oraz mazowieckich przedsiębiorców na rynku kazachskim.

W misji wzięło udział 10 przedsiębiorców oraz przedstawiciel Samorządu Województwa Mazowieckiego:

 1. Bakoma Bis Sp z o.o.
 2. GRUPA BGK Sp. z o.o.
 3. PROVITUS Dąbrowscy, Malesa S.J.
 4. COOL FRUIT Sp. z o.
 5. Herba-ta s.c.
 6. East Mushrooms Sp. z o.o.
 7. OMEGA Lidia Jaworska
 8. CZAMAR-TRANS Andrzej Czamara
 9. Rajpol Sp. z o.o.
 10. Spółdzielnia Sadownicza POLSAD

Program misji obejmował:

4 listopada 2014r.
spotkanie z przedstawicielem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Ałmaty
seminarium dla uczestników misji
zwiedzanie centrów handlowych i bazarów wyspecjalizowanych w obrocie owocami i warzywami oraz produktami spożywczymi z importu

5 listopada 2014r.
Rozmowy B2B z przedsiębiorcami działającym na rynku Kazachskim
uczestnictwo w targach WorldFood Kazachstan

6 listopada 2014r.
prezentacja potencjału inwestycyjnego oraz walorów Mazowsza podczas spotkania w Ambasadzie Polskiej w Ałmaty
wizyta studyjna

Pierwszego dnia misji, 4 listopada 2014 r., podczas spotkania z Panem Andrzejem Stefańskim - I Radcą  Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Ałmaty dokonano prezentacji „Perspektywy współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i  Republiką Kazachstanu” ze szczególnym uwzględnieniem województwa mazowieckiego oraz specyfika funkcjonowania lokalnego rynku w sektorze rolno-spożywczym. Następnie uczestnicy misji wzięli udział w seminarium, mającym na celu przybliżenie przedsiębiorcom specyfiki Kazachstanu. W ramach tego punktu programu poruszone zostały następujące tematy:

 • Wystąpienie Pani Marty Zielińskiej – byłego pracownika Ambasady Polskiej w Astanie. Prezentacja na temat specyfiki Kazachstanu, uwarunkowań  politycznych i kulturowych oraz pozycji polskiej mniejszości narodowej.
 • Wystąpienie Pani Olgi Zieleniowej – przedstawiciela firmy spedycyjnej POLFROST KAZACHSTAN. Prezentacja specyfiki działań logistycznych na płaszczyźnie operacji pomiędzy Polską i Kazachstanem – możliwości, problemy, rozwiązania.
 • Prezentacja Pana Antona Isajewa - brokera celnego  - specyfika i praktyka działania w zakresie procedur celnych i fitosanitarnych związanych z obrotem spożywczym podczas działań importowych i eksportowych w Kazachstanie.
 • Wystąpienie Pana Siergieja Benediktowa- wiceprezesa Klubu Polskiego Biznesu zrzeszającego polskich oraz polonijnych przedsiębiorców działających na rynku Kazachstanu.  Dyskusja na temat specyfiki rynku oraz uwarunkowań ekonomicznych i prawnych dla inwestora zagranicznego.

Po zakończonym seminarium uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z loalnym rynkiem centrów handlowych i bazarów wyspecjalizowanych w obrocie owocami i warzywami oraz produktami spożywczymi z importu.

Dnia 6 listopada 2014 roku, w ramach misji, zorganizowane zostały rozmowy B2B z przedstawicielami firm kazachskim o odpowiednim profilu, zgodnym z profilem działalności mazowieckich przedsiębiorców. Jednocześnie wszystkim uczestnikom zapewniono możliwość wizytacji targów World Food Kazachstan. Targi World Food Kazachstan stanowią największe targi rolno-spożywcze odbywające się w Kazachstanie. Otwarcia tegorocznej edycji targów dokonał Pan Marek Sawicki Minister Rolnictwa. Więcej na temat uczestnictwo województwa mazowieckiego w targach znajdziecie Państwo tutaj.

Ostatniego dnia misjiuczestnicy wydarzenia wizytowali zakład firmy „Bachus” S.A. - jednym z najstarszych przedsiębiorstw spożywczych w Kazachstanie, zajmującym się produkcją win, szampanów oraz koniaków. Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa – prezentacja firmy, asortymentu, używanych technologii. Omówiono również specyfikę działalności w branży spożywczej w kazachskich realiach.

Aktualności

Polska na podium w inwestycjach

2020.12.04

Z danych fDi Markets, zespołu analitycznego z grupy Financial Times, wynika, że w pierwszych trzech kwartałach zagraniczni inwestorzy ogłosili w Polsce 306 projektów greenfield.

więcej »

V edycja Forum Liderów PPP

2020.11.27

Szanowni Państwo, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. objęła swoim patronatem piątą edycję Forum Liderów PPP.

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right