przejdź do zawartości

up

Rekomendowany Pracodawca

Rekomendowany Pracodawca. Program na rzecz standardów pracy.

Jak znaleźć pracodawcę, który dba o zarobki, czas pracy, normy i warunki oraz możliwość rozwoju pracowników? Sprawdzić, czy posiada tytuł Rekomendowanego Pracodawcy. Przy współudziale największych polskich organizacji zrzeszających pracodawców rusza program promocji standardów zatrudnienia.

Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy Rzeczpospolitej oraz Polska Rada Biznesu włączyły się w pierwszy program promocji standardów zatrudnienia Rekomendowany Pracodawca. Celem przedsięwzięcia jest promocja dobrych praktyk stosowanych przez pracodawców względem pracowników oraz wskazanie i wyróżnienie firm, które takie standardy spełniają.

– Chcemy, aby tytuł Rekomendowany Pracodawca był jasnym sygnałem dla każdego pracownika, że tutaj warto starać się o pracę – tłumaczy współorganizator programu Marcin Fiedziukiewicz.

Standard dla pracownika. Rynkowa przewaga dla firmy.

Ale rekomendacja w programie jest ważna nie tylko dla pracowników. Coraz większa dojrzałość polskiego rynku zatrudnienia w połączeniu z rosnącą świadomością pracowników sprawiają, że oferowany standard pracy staje się jedną z kluczowych kwestii dla konkurencyjności firmy, i to niezależnie od branży. Dlatego, jak podkreślają organizatorzy programu Rekomendowany Pracodawca, tak ważne jest budowanie wśród pracodawców zrozumienia dla potrzeby podnoszenia jakości stosowanych przez nich standardów zatrudnienia. - Wysoki standard pracy to jeden z najważniejszych elementów osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa. Nawet najlepszy pomysł nie jest w stanie sam się zrealizować. Dobra kadra to konkurencyjne przedsiębiorstwo nie tylko w Polsce, ale także w Europie – tłumaczy Marian Owerko wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Jak pokazują wyniki badań pracownicy dostrzegają zmiany na przestrzeni lat, i coraz lepiej oceniają standardy oferowane przez pracodawców. Zwłaszcza w dużych firmach i korporacjach posiadających wyspecjalizowane działy HR.

Małe firmy, wysokie standardy  

Choć duże przedsiębiorstwa nie są wyłączone z rekomendacji, to program powstał w pierwszej kolejności z myślą o średnich i małych firmach. Rekomendowany Pracodawca nie tylko prezentuje przedsiębiorców spełniających standardy, ale pokazuje kwestie ważne dla pracowników. Kryteria rekomendacji nadawanej w programie zostały oparte o doświadczenia i opnie pracowników różnych branż i firm. Dzięki nim organizatorom udało się ustalić cztery obszary zatrudnienia, które w ocenie pracowników decydują o wysokim bądź niskim standardzie pracy. Dla firm to cenna wskazówka, w których obszarach rozwijać własne standardy pracy. – Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, jak istotnym elementem dla ich biznesu są pracownicy. Wiedzą, że zaangażowany, zmotywowany i zadowolony pracownik to sukces biznesowy. Dziś employer branding jest równie ważny co promocja marki konsumenckiej – podkreśla Marian Owerko.

Rekomendowany Pracodawca od 1 marca.  

Program rozpoczął się 1 marca. Do udziału i rekomendacji już zgłosiło się kilkanaście firm. O wyróżnienie mogą ubiegać się kolejne przedsiębiorstwa. Wielkość i profesja firmy nie są istotne. Aby wziąć udział w programie i otrzymać tytuł Rekomendowanego Pracodawcy należy najpierw spełniać określone kryteria standardów pracy w takich obszarach jak płace, czas pracy, normy i warunki zatrudnienia oraz możliwości rozwoju. Organizatorzy poddają ocenie również system benefitów pozapłacowych. Spełnienie kryteriów w tym obszarze pozwala pracodawcy starać się o tytuł Złotego Rekomendowanego Pracodawcy. – Pracodawcy, którzy robią coś więcej niż wymagane minimum zasługują na to, aby stanowić przykład dla innych. To oni wyznaczają nowe standardy w zatrudnieniu, do których inni pracodawcy, aby ściągnąć do siebie pracowników, będą musieli się dostosować. To oni wyznaczają trendy i zmieniają polski rynek pracy, dlatego warto takie przykłady promować – mówi Rafał Baniak wiceprezydent Pracodawców RP. – Niestety, niekiedy można odnieść wrażenie, że w naszym kraju więcej uwagi poświęca się negatywnym przykładom, które stanowią margines, niż uczciwym pracodawcom. Dlatego tak ważne jest pokazywanie i popularyzowanie tzw. dobrych praktyk w zatrudnieniu – dodaje wiceprezydent Pracodawców RP.

Udział w programie Rekomendowany Pracodawca jest bezpłatny. Szczegółowe kryteria oraz ankieta rekomendacyjna znajdują się na stronie www.rekomendowanypracodawca.pl

Aktualności

Jednostki Samorządu Terytorialnego zakwalifikowane do wzięcia udziału w projekcie pn.: „Wdrożenie jednolitych standardów obsługi inwestora dla JST województwa mazowieckiego”

2020.09.28

Poniżej znajduje się lista Jednostek Samorządu Terytorialnego zakwalifikowanych do uczestnictwa w projekcie pn.: "„Wdrożenie jednolitych standardów obsługi inwestora dla JST województwa mazowieckiego”

więcej »

kalendarium Moda na Mazowsze

2020.09.25

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowuje kolejny numer magazynu Moda na Mazowsze.

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right