przejdź do zawartości

up

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Aktualizacja: 30.09.2020Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. SSE to miejsce podlegające specjalnemu, ulgowemu traktowaniu podatkowemu, gdzie przedsiębiorca może rozpocząć działalność gospodarczą na specjalnie przygotowanym terenie i prowadzić ją nie płacąc podatku dochodowego przez określony czas (rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia specjalnych stref ekonomicznych w regionie). W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. W czerwcu 2018 weszła w życie ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji pozwalająca uzyskać zwolnienie z podatków dochodowych na terenie całego kraju (a nie tylko na terenach objętych SSE).

Na stronie PAIH https://www.paih.gov.pl/strefa_inwestora/Polska_Strefa_Inwestycji znajdują się szczegółowe informacje odpowiadające na pytania:

 • Jakie projekty mogą liczyć na wsparcie?
 • Jaka jest wysokość ulgi podatkowej?
 • Jak określić status przedsiębiorstwa?
 • Kto decyduje o udzieleniu wsparcia?
 • Na jak długo przyznawane jest zwolnienie podatkowe?
 • Jakie są kryteria otrzymania pomocy publicznej?

Cele w jakim tworzone są SSE:

 • przyspieszanie rozwoju gospodarczego polskich regionów,
 • rozwój i wykorzystanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce narodowej,
 • zwiększenie konkurencyjności produktów i usług,
 • zagospodarowanie majątku poprzemysłowego i infrastruktury,
 • tworzenie nowych miejsc pracy.

Strefy na Mazowszu:

źródło: PAIH S.A.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje grunty o powierzchni 1775 ha, w tym miedzy innymi tereny Województwa Mazowieckiego. W jego zasięgu znajdują się takie miasta jak: Warszawa, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki.

źródło: PAIH S.A.

Od 21 czerwca 2017 r. SSE „Starachowice” zajmuje łącznie powierzchnię 707,9814 ha, z czego 2 podstrefy Województwa Mazowieckiego obejmują rejony Szydłowca i Iłży.

  • Podstrefa Iłża 9,1693 ha - położona jest na terenie miasta i gminy Iłża
  • Podstrefa Szydłowiec 9,1065 ha - położona jest na terenie miasta i gminy Szydłowiec.
źródło: PAIH S.A.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna na Mazowszu obejmuje grunt o powierzchni 23,92 ha zlokalizowany w Małkini Górnej – Podstrefa Małkinia Górna.

źródło: PAIH S.A.

Na terenie Województwa Mazowieckiego Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma powierzchnię 833 214 ha. Obejmuje swym zasięgiem powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, miński, m. Radom, siedlecki, zwoleński, m. Siedlce.

źródło: PAIH S.A.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna położona w rejonie północno-wschodnim Polski, obejmuje swymi granicami obszar 3 352 530 ha. Podobszar znajdujący się w granicach Województwa Mazowieckiego to 1 123 691 ha, na terenie którego znajdują się między innymi powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, nowodworski.

Aktualności

Kwalifikacja terenów do II etapu ogólnopolskiego konkursu Grunt na Medal 2021

2021.05.06

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie Grunt na Medal 2021. Państwa wysiłek związany z przygotowaniem oferty w sposób istotny wzbogacił zasoby Generatora Ofert Inwestycyjnych PAIH, a w konsekwencji zwiększył szansę na pozyskanie inwestora. Łącznie, z wszystkich regionów do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 164 tereny inwestycyjne.

więcej »

„Eksport i ekspansja zagraniczna w programach PAIH S.A. KUKE S.A. i BGK” - Webinar

2021.04.08

Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z partnerami wydarzenia PAIH S.A. i KUKE S.A. zaprasza na bezpłatny webinar: „Eksport i ekspansja zagraniczna w programach PAIH S.A. KUKE S.A. i BGK”

więcej »

Warszawa

Londyn

New York

Tokyo

Kursy średnie walut

USD 3,3881 PLN
EUR 4,1724 PLN
CHF 3,4827 PLN
GBP 4,7660 PLN
JPY 3,1483 PLN

(Źródło: NBP, Data pobrania: 2018-04-20)

Partnerzy

left
right